Yönetim Kurulunda kadın
Yönetim Kurulunda Kadın Derneği
Yerel STK’lar Hibe Programı: Yönetim Kurulunda Daha Çok Kadın Projesi

Ocak 2017’de kurulan Yönetim Kurulunda Kadın Derneği’nin temel amacı, yönetim kurullarında kadın temsilini artırarak toplumsal kalkınmayı desteklemektir.

Dış İşleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı ve Hazine ve Maliye Bakanlığı, Merkezi Finans ve İhale Birimi tarafından koordine edilen, 2019 senesi boyunca yürütülen “Yönetim Kurulunda Daha Çok Kadın/ Boardrooms Need Women” Projesi ile YKKD ’nin kapasitesinin ve dolayısıyla topluma katkısının artırılması hedeflenmiştir.

YKKD, toplumsal kalkınma vizyonunu, şirketlerin en tepe yönetimindeki kadınları Yönetim Kurulu rollerine hazırlayarak ve paydaşlarını bu amaca ikna etmeye çalışarak gerçekleştirmeyi hedefler.

Bu proje ile derneğin kapasitesi genişletilmiş ve idari, iletişim ve savunuculuk becerileri önemli ölçüde geliştirilmiştir.

 


Proje Göstergeleri

0
0
0
0
0
0
0
0

Murat Özyeğin
YKKD Danışma Kurulu Başkanı
Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, Şimdi.
Dünya Ekonomik Forumu’na göre, mevcut koşullar altında Amerika’da cinsiyet eşitliğinin 208 sene sonra sağlanması öngörülüyor. Ülkemiz için ise daha da uzun süreceği tahmin edilmektedir. Bu süreyi beklemeyi düşünemeyiz. Çünkü gezegenimizin ve ekonomilerimizin giderek artan zorluklarıyla başa çıkabilmemiz için, toplumdaki herkesin temsiline ve tüm yeteneklerin kullanılmasına ihtiyaç var.

Hande Yaşargil
YKKD Yönetim Kurulu Başkanı
Varız, hazırız, bekliyoruz..
Pek çok araştırma, Yönetim Kurulunda Kadın sayısı yüksek şirketlerin performansının hemen her alanda daha yüksek olduğunu, şirketlerde etik itibarın yüksek, yolsuzluk oranlarının düşük ve alınan risklerin daha hesaplı olduğunu kanıtlıyor. Ancak bunları konuşmak bize anlamsız geliyor.
Murat Ülker
Murat Ülker
Yıldız Holding Yönetim Kurulu Üyesi
YKKD Danışma Kurulu Üyesi
“Bir işin müşterisi, o işin yönetiminde temsil edilmiyorsa, karar sürecinde bir şey eksik demektir. O işin sağlığı için yönetimin müşteriyi temsil etmesi gerekir ki doğru ürün, hizmet ve iletişim mümkün olsun. Kadınların hem dünyada hem de bizim ülkemizde satın alma kararlarında büyük ağırlıkları var. Madem neyin satın alınacağına karar veriyorlar, neyin, nasıl üretilip satılacağında da söz sahibi olmalılar.”
Cem Boyner
Cem Boyner
Boyner Grup CEO
YKKD 1.Dönem Danışma Kurulu Başkanı
“Şirketlerin yönetim kurullarında daha çok kadına ihtiyaç var. Çeşitlilik her zaman iyidir ve zenginlik getirir. İnovasyon ise çeşitliliğin olduğu ortamlarda mümkün olabilir.”
Muzaffer Akpınar
Muzaffer Akpınar
MV Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili
YKKD 2.Dönem Danışma Kurulu Başkanı
“Bu bir maraton. İnsanlar zamanla yüzde 50 kadın zihninin yönetim kurulu seviyesindeki kıymetini anlayacak.”
Suzan Sabancı Dinçer
Suzan Sabancı Dinçer
Akbank Yönetim Kurulu Başkanı
YKKD 3.Dönem Danışma Kurulu Başkanı
“Kuvvetli, akıllı ve çalışkan kadınların sosyal ve ekonomik alanda seslerini daha fazla duyurması için önemli bir girişim olduğuna inandığım bu program, aynı zamanda yönetim kurullarında yüksek nitelikli yöneticiler arayan şirketlere de kaliteli bir seçenek sunuyor.”
Mustafa V. Koç
Mustafa V. Koç
1. ve 2. Dönem Mentorumuz
Saygı ve Özlemle
“Cinsiyet eşitliği hem erkek hem kadın için özgürlüktür. İnsanların önce birey olduğunu kabul eder. Önyargılardan kurtarır. Sürekli gelişmeyi hedefleyen bir toplum için kadınların kattığı değeri görmeli ve toplumsal eşitlik için üzerimize düşeni yapmalıyız. Kadınsız toplum yarınsız toplumdur.”
AKBANK
ALARKO
ÇALIK HOLDING
FIBA
KOÇ
MV HOLDING
TURK TELEKOM
TURK TUBORG
YILDIZ HOLDİNG
ZORLU