hande yaşargil
Hande Yaşargil
YKKD Başkanı

Özellikle son 10 yılda Avrupa ve Amerika’daki pek çok araştırma, yönetim kurulunda kadın sayısı yüksek şirketlerin performansının hemen her alanda daha fazla olduğunu kanıtladı. Yine araştırmalar yönetim kurullarında kadınların bulunduğu şirketlerde etik itibarının yüksek, yolsuzluk oranlarının düşük ve alınan risklerin daha hesaplı olduğu sonuçlarını da ortaya çıkarıyor.

Yönetim Kurulunda Kadın Derneği olarak yeterli kadın temsili hakkı için bu gerekçeleri sunmak zorunda olmaktan rahatsızlık duyduğumuzu belirtmek isteriz. Zira nüfusun ve yeteneğin yarısının kadın olduğu bir dünyada eğer yönetim kurullarında yeterince kadın yok ise, bu durum “uygun kadın” olmadığını değil, sistemin iyi çalışmadığını ve sürecin bir yerinde kadınların takıldığını gösteriyor. Sistemin yarattığı bu sorunu tek başına kadınlar çözemez, bu sorunu yine sistemin kendisi çözmelidir.

Dolayısıyla YKKD bir yandan yönetim kurullarına güçlü aday hazırlayan bir platform iken, diğer yandan da bu sorunun çözümünde aktif rol oynayan, sistemin etkin çalışması için paydaşları bir araya getiren ve çözüm yollarını diyaloğa açan güçlü bir organizasyon olarak her geçen gün yetkinlik alanını genişletiyor.

Yedi yıl önce ‘Yönetim Kurulunda Daha Çok Kadın İçin Şirketler Arası Mentorluk Programı’nı başlattığımızda, Türkiye’de halka açık şirketlerin yönetim kurullarında kadın oranı %11 idi. Bugün bu oran %15’e ulaştı. Yine de yolun çok başındayız. Biz kısa zamanda büyük işler başarabilen bir ülkeyiz. Bu oranı tüm paydaşlarla işbirliği içerisinde çok daha hızlı bir şekilde yukarılara taşıyarak eşit temsiliyet oranına ulaşabiliriz. Bu noktada şirketler kendi inisiyatifleri ve düzenleyici kurumların yönlendirmeleri ile üzerlerine düşeni hayata geçiriken; bizler gibi organizasyonlar da kadın adaylarımızı YK üyeliği için hazırlayacağız.

En büyük engel olarak görünen “Yeterince hazır ve tecrübeli kadın aday yok” düşüncesi artık bir gerekçe değil. Biz çalışmaya başladığımız günden bugüne yönetim kurullarında aday olmaya hazır, bu konuda eğitim ve mentorluk almış 140 kadın mezun çıkardık. Kurumlar kadın yönetim kurulu üyesi oranlarını artırmak istediklerinde, kendilerine pozisyona hazır adaylar sunan listeler, ücretsiz çalışan yönetici yerleştirme şirketleri ve kendilerini takdir eden organizasyonlar, yayınlar var. Bu çaba destekleniyor ve ödüllendiriliyor. Dolayısıyla bugün kurumların önünde “kadın yönetim kurulu üyesi bulma” konusunda hiçbir engel olmadığına inanıyoruz.

Buradayız, görev almak için de destek olmak için de hazırız, bekliyoruz.

Hande Yaşargil
YKKD Başkanı


Copyright @ Yönetim Kurulunda Kadın Derneği